natro-domain-verification=8137cdbcea5c534b3ef90f95bb9c9278
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/turkuvazbatguano?ref=hl
 • https://twitter.com/yarasa_gubresi
Duyurular

 

 

Yarasa Gübresinin Etkileri

Hiç bir labaratuvarın yapamayacağı ve dünyada en iyi organik gübre kabul edilen yarasa gübresinin etkileri...

Neden Organik Yarasa  Gübresi?

Yıllarca üzerinde tarım yapılan toprak, sürekli olarak kullanılan kimyasal gübreler ve tarımsal ilaçlar nedeniyle organik maddece fakirleşmekte, buna bağlı olarak verimsizleşmektedir.

Organik maddece zayıf toprağın üst kısımlarında kumlaşmalar, alt kısmında ise sert tabakalar oluşur. Toprağın su tutma kapasitesi azaltılıp, havalanması ve tava gelmesi zorlaşır. Toprağı sulama sayısı artar. Ayrıca toprakta biyolojik dengeyi sağlayan mikroorganizmalar azalır ve topraktaki besin elementlerinin bitki tarafından alınıp yararlanması engellenmiş olur. Toprağın verimli ve doğal özelliğine kavuşması için toprakta eksik ya da yetersiz durumda olan makro ve mikro bitki besin maddeleri ve organik maddelerin sağlanması gereklidir.

Kimyasal gübreler oransal olarak etken maddeden fazla dolgu maddeleri (kireç vb...) içerdiğinden zamanla toprağın yapısına zarar vermeye başlar. Bu nedenle Organik Gübre kullanılmalı, aşırı kimyasal gübrelemeden kaçınılmalıdır.

Organik Yarasa Gübresinin Faydaları;

· Toprağın fiziksel yapısını korur-iyileştirir, bitkilerin kökleri daha iyi gelişir, verimi arttırır.

· Ürün kalitesini arttırır. Yarasa gübresinin doğal olmasından dolayı yetiştirilen ürünlerde, diğer gübrelerle yetiştirilen ürünlere göre lezzet farkı vardır. Ürünün raf ömrü uzun olur. Bitki de 10-15  kadar  gün erkencelik sağlar.

· Zengin makro ve mikro besin maddeleri içeriğiyle toprağı zenginleştirir.

· Çevre dostu özelliğinden dolayı toprağı kirletmez. Kimyasal maddeler, tarımsal ilaçlarla kirlenmiş ve fazla ağır metal içeren toprağın iyileşmesini sağlar.

· Kimyasal gübreleme ve damla sulama gübrelerine olan ihtiyaç azalır.

· Toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Bu nedenle sulama sayısı azalır.

· Toprağın havalanma kapasitesini arttır, toprağın tava gelmesini kolaylaştırır.

· Bitkinin gelişimine olumlu etki yapar, hızlandırır.

· Erozyon riskini azaltır. Çünkü toprağın yüzeyindeki tanelerin kümeleşmesinde rol oynar.

· Sıkışık toprağın oluşumunu önler. Toprak yüzeyinde sert tabakaların oluşmasını önleyerek, kolayca işlenmesini sağlar.

· Toprakta mikroorganizmaların çoğalmasını sağlar, uygun seviyeye getirerek biyolojik dengenin kurulmasını sağlar. Bu mikroorganizmalar topraktaki besin maddelerinin yarayışlılığını arttırır, bitki tarafından alınmasını kolaylaştırır.

· Toprağın pH'ını ve sıcaklığını düzenler.

· Etkisi uzundur, bu nedenle gübrelemeden sonraki yıl daha az gübre kullanılabilir.

· Maliyeti düşüktür, depolanması ve kullanımı kolaydır. Her mevsimde kullanılabilir.

YARASA GÜBRESİ (BAT GUANO )

Yarasa gübresi Doğal ortamdan alınmış Yarasa Dışkısının son derece teknolojik kontrollü işlenmesi ile elde edilir.

 •  Azot Fosfor ve Potasyum içerir
 • Organik madde oranı yüksektir
 • Tuzluluğa neden olmaz
 • Bu içerdiği oranlarla ürünlerde sağlıklı, doğal ve hızlı bir büyüme sağlar
 • Çevreyi kirletmez
 • Yetiştirilen ürüne kimyasal bir etki yapmaz
 • Kullanımı kolaydır
 • Su ile karıştırılabilir ve toprağa nüfuzunu kolayca sağlanabilir
 • Toprağın su tutma kapasitesini yükseltir
 • Toprağı havalandırır
 • Uzun süre etkisini korur
 • Kuru şartlarda uzun süre depolanabilir
 • pH'ı düzenler
 • Dünyada çok az bulunan organik gübrelerin başında gelir

Yarasa dışkısı “bioremediation mikroorganizma”larca zengindir. Örneğin, 100 ml dışkıda yaklaşık olarak bir milyar bakteri bulunur. Bu mikroorganizmalar, bir taraftan toprak toksinlerinin parçalanmasına yardımcı olarak toprağın beslenmesini ve kalitesini arttırırlarken diğer taraftan dışkıda doğal olarak bulunan organik bileşiklerin yıkımlanmasından ve değişiminden sorumludurlar. Bu özellikleri ile yarasa dışkısından bilhassa patates, domates vb. sebze üretiminde verim artırıcı olarak yararlanılır. Bu amaçla, içerdiği makro-besinseller (başta N, P, K olmak üzere Mg, Ca, S, Na ve Cl) ve mikro-besinseller (Fe, Mn, Zn, Cu, B, Mo) ile tarımda gübre olarak kullanılır
Mineral içeriği ile mükemmel bir organik gübre olan yarasa dışkısı (bat guano) evlerde ve işyerlerinde çiçek ve çeşitli süs bitkileri yetiştiriciliğinde de yararlanılabilir.
Yarasa dışkısı içerdiği %15-20 oranındaki humik ve fulvik asitler nedeniyle nematosid ve fungisid etkilidir. Nematosid etki ile bunlar nematodların birincil safhalarını bozarak onları etkisiz kılarlar. Etkisiz bu nematodlar bitkinin beslenmesi ve üretimi için önemli olan kök sistemlerini korurlar. Fungisid etkisiyle de mantarların neden olduğu hastalıklara karşı koyarlar.

Kuşlarda ve yarasalarda azotun yarısı dışkı ile organik azot şeklinde, diğer yarısı ise idrarla üre şeklinde atılır ve hızla amonyum azotuna (NH4+) parçalanır. Fosfor ve potasyum ise dışkıda, sırasıyla P2O5 ve K2O şeklinde bulunur. Yarasa dışkısı diğer kuş türlerinde olduğu gibi her iki atığı karışım halinde içerir ve dünyada fosforun doğal kaynağı olarak bilinir. Azot, fosfor ve potasyum dışkıda % olarak verilir ve kısaca (N-P-K) şeklinde gösterilir.
Yarasa dışkısındaki minerallerin bilinmesi, ticari bir gübrenin içeriğinin bilinmesi kadar önemli olup dışkının ticari değerini belirler. Dışkı mineral içeriği tür, nem oranı, rasyon, toplama ve depolama kayıpları vb. birçok faktörden etkilenir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret534223