natro-domain-verification=8137cdbcea5c534b3ef90f95bb9c9278
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/turkuvazbatguano?ref=hl
  • https://twitter.com/yarasa_gubresi
Duyurular

 

 

Çitfçinin yeni gözdesi Yarasa Gübresi

Gelişmiş ülkelerin ekolojik ve organik tarımda kullandığı yarasa gübresi ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlarken ilimizde ilk kez Şuhut ilçesi Demirbel köyünde patates tarlasında kullanıldı.

Şuhut ilçesi Demirbel köyünde, denemek için iki dönümlük patates tarlasında yarasa gübresi kullandığını söyleyen çiftçi Adem Akkaya, susuzluğa direnç, üründe artış, kalitede yükselme, doğallık ve tonajda artma gördüğünü belirtti. Yarasa gübresinin fiyatının yabancı menşeli gübrelerle eşdeğer olduğunu ifade eden Akkaya, "Desteklenirse, kimyasal gübrelere gerek kalmayabilir. Damlama sulamada kullanılacak hale getirilmesinde, sıvılaştırılmasında fayda var." dedi.

Fark açıkça görülüyor

Akkaya, tarlanın yarasa gübresi kullanmadığı bölümünden çıkan patates ile yarasa gübresi kullanılan yerdeki farkın açıkça görüldüğünü söyledi. Mahsul ekilmeden kullanılması gereken gübreyi ürün yaprak çıkardığında kullandıkları halde patateslerin hem büyük hem de diğerlerine göre daha parlak olduğunu söyleyen Akkaya, aynı su ve aynı bakım ile diğerlerine göre yüzde 30 daha fazla verim aldığını söyledi.

Tarımın yeni gözdesi

Turkuvaz Yarasa Gübresi Tarım Ürünleri Afyon Bayii Halil İbrahim Yavuz, yarasa gübresinin cazibesinden dolayı,  yarasaların bilinmeyen yönleri ile pek ilgilenilmez iken, şimdi verimi ile gündeme geldiğini söyledi. Bütün dünyada organik tarımın ön plana çıkmasından sonra bazı arayışlara girildiğini ve yeni yöntemlerin ortaya çıkartıldığını söyleyen Yavuz, Organik tarımda sebzeler kimyasallardan uzak tutularak yetiştirilmeli diye düşünen bilim adamları, organik tarım çalışması yaparken verimin artmasında en büyük etkenlerden bir tanesinin de yarasa gübresi olması,  bu küçük hayvanlar ve dışkısının gündeme gelmesine sebep olmuştur dedi.

Bazı ürünlerde yüzde 100 verim artışı

Yavuz yarasa gübresiyle ilgili şu bilgileri verdi; Yarasa beslenirken kesinlikle yerde değil havada uçarken beslenir, dolayısıyla havada uçan sinek ve diğer haşereleri yer bunlarında yüzde   15 -20sini sindirir gerisini dışkısıyla dışarı atar. Dolayısıyla yarasa gübresi,  azot, fosfor,  potasyum, magnezyum, demir, bakır, mangan, çinko,  sodyum yönünden zengindir. Bunun yanı sıra yarasa gübresinde mikro organizma sayısı fazla olduğundan gübre kalitesi yüksektir. Yarasa gübresindeki besleyici organizmalar sayesinde kullanıldığı yerlerde verimi  yüzde 100  arttırmaktadır. Yıllarca mağaralarda kalan yarasa gübresi hiçbir karışım olmadan işlenerek doğal olarak kullanılır.

Ürün daha lezzetli olur

Yavuz yarasa gübresinin faydalarını şöyle sıraladı; İşlenmiş yarasa gübresi her yerde rahatlıkla kullanılabilir, kokusuzdur. Özellikle organik tarımda sorun yaşanmaz idealdir.

Kısa sürede etkisi gözle görülebilir.  Organik tarımda bitki kökleri yapraklarındaki değişim hemen fark edilir. Yarasa gübresi diğer gübrelere göre daha az miktarlarda dahi daha fazla verim sağladığı görülmüştür. Yarasa gübresi kullanılan yerlerde öbür gübrelere göre %  50 ila %  120  arasında daha fazla verim sağladığı görülmüştür. Yarasa gübresinin doğal olmasından dolayı yetiştirilen ürünler, diğer gübrelerle yetiştirilen ürünlere göre lezzet farkı vardır.

Ülkemizde bol miktarda bulunuyor

Yoğunluk açısından Avrupa'da ilk sırada yer alan Türkiye'de 100 bine yakın mağara bulunuyor. Buralarda yaklaşık 6 milyon ton yarasa gübresi rezervi olduğu tahmin ediliyor. Bünyesinde azot, fosfor ve potasyum gibi makro elementler bulunan yarasa dışkısı, konsantre gübre kabul ediliyor. Türkiye'de kullanan üreticilerin yüzde 100 verim aldığı bu gübre, başta İsrail olmak üzere Hollanda, Fransa, Belçika, Almanya, Japonya, ABD ve Arap ülkelerine ihraç ediliyor. Hisar


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret534237