natro-domain-verification=8137cdbcea5c534b3ef90f95bb9c9278
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/turkuvazbatguano?ref=hl
  • https://twitter.com/yarasa_gubresi
Duyurular

 

 

Gübre Kullanımının Temel Mantığı Nedir?

 

GÜBRE KULLANIMININ TEMEL MANTIĞI NEDİR?

 

12 Ocak 2013, 19:00

 

 

GÜBRE KULLANIMININ TEMEL MANTIĞI NEDİR?

        Gübre kullanımının temel mantığı bitkinin yaşamı için uygun koşulların hazırlanmasıdır. Uygun koşuldan kastımız bitkinin en verimli olabileceği ortamın hazırlanmasıdır. Ancak bitkiler yalnız yaşayan varlıklar değildirler. Eğer bitkileri merkeze yerleştirirsek toprak altında ona yardımcı olan kök hücreleri, faydalı bakteriler ve solucanlardan da bahsetmek gerekir. Yani bir işletmenin verimli çalışabilmesi için genel müdürün çalışacağı ortamın fiziki koşulları da, yardımcı elemanların çalışacağı fiziki koşullar da uygun hale getirilmelidir.

       Her bitki türünün uyum sağladığı iklim ve toprak yapısı farklı farklıdır. En başta iklime uygun bitki ekilmelidir. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bir bölgede narenciye yetiştiremeyeceğiniz gibi. Verimliliği arttırmak için anacınızı o bölgeye uyum sağlamış anaçlardan seçmelisiniz. Eğer uygun anaç seçmezseniz başarıya ulaşamazsınız. Uygulayacağınız aşı da seçtiğiniz anaca uyumlu olmalıdır. İKLİM, TOPRAK, ANAÇ, UYGUN AŞI bir araya getirdiğinizde toprak altındaki ortak yaşam için uygun koşulları hazırlama durumu ortaya çıkar ki, bunlardan en önemlisi gübrelemedir.

      Bitkinin topraktan gereksinimi, bitkinin türüne göre izelementler ve sudur. Bitkinin gereksinimi olan iz elementler yarasa gübresiyle en uygun biçimde temin edilebilir. Su hem fotosentez için, hem de toprakta bulunan bakterilerin hareket etmesi için gereklidir. İzelementler ve su toprakta bulunsa dahi bunların bitki kökü tarafından alınabilmesi için taşıyıcı unsurlara gereksinim vardır. Yani izelementlerin toprakta bulunuyor olması sorunu çözmez. Ayrıca suyun fazla miktarda bulunması bazı kök hastalıklarına neden olur.

      Yapılan toprak analizlerinde, toprakta yüksek miktarda kalsiyum, potasyum, fosfor gibi elementler ölçüldüğü halde sebze ve meyvelerde bu elementlerin eksikliğine rastlanır. Bu durumun iki sebebi vardır. Ya analizde çıkan elementler bitkinin alacağı formda değildir, ya da toprakta bu elementleri taşıyacak faydalı bakteri yoktur. Öyleyse hazırlanacak gübrede göz önünde bulundurulması gereken ikinci unsur faydalı bakterilerdir. Faydalı bakteriler için uygun yaşam ortamı organik maddenin yüksek olduğu ortamdır. Bu nedenle topraklarımızda yeterince faydalı bakteri bulunmamaktadır. Ülkemiz topraklarında ölçülen organik madde %1 civarında olduğundan topraklarımız gerek mikoriza mantarları, gerekse faydalı bakteri yönüyle oldukça fakirdir. Bu durumu göz önüne aldığımızda toprağın mikoriza mantarları yönüyle de zenginleştirilmesi gerekir.

       Bitkileri ve ortak yaşam elemanlarını bir araya getirmek bile problemi tamamen çözmüş olmaz. Problemin bütünüyle çözülebilmesi için toprağın pH’ının düşürülmesi gerekir. Çünkü faydalı bakteriler ve kök hücreleri yüksek pH’lı ortamlarda çalışamaz. Ülkemiz topraklarının geneli alkali topraklar olup pH’ı 7 - 9 arasındadır. Üreticiler toprak pH’ını düşürmek için Kükürt kullanırlar, oysa Kükürt de bir kimyasaldır ve faydalı bakterilerin ölmesine neden olur.

      Bitki metabolizmasının olmazsa olmazlarından birisi Azot elementidir. Azot, Karbon, Oksijen ve Hidrojen aralarında bağ oluşturarak proteinleri oluştururlar. İz elementlerin protein yapısına katılmasıyla enzimler oluşur. Enzimler bitki bünyesinde gerçekleşen kimyasal tepkimelerin düşük sıcaklıklarda gerçekleşmesini sağlar.Bu nedenle bitkinin ihtiyacı olan azotun bitki gelişimi açısından sürekliliği önemlidir.

       Azot toprak yüzeyine atıldığında 24 saatte, toprağın bir karış altına indirildiğinde ise 20 günde buharlaşır. Bitkinin çalışma ömrünün 100 ile 300 gün arası olduğu düşünülürse azotlu gübreler bitkilere ilk atıldıklarında hızlı bir hareket getirir, ancak hem topraktaki mikro organizmaları öldürür, hem de mutasyona (başkalaşıma) neden olur.

      Toprağın azot gereksiniminin karşılanması bitkisel menşeli proteinle çözülürse hem toprağı, hem faydalı bakterileri korumuş oluruz, hem de DNA kırılmasını önleriz. Bilindiği gibi DNA kırılması ürünlerin mutasyona uğramasına, DNA’sı kırılmış ürünler tüketildiğinde de kanser oluşumuna ve salgı sisteminin çökmesine bağlı pek çok hastalığa neden olmaktadır.

Bitki beslemesiyle ilgili sorunlara bir bütün olarak çözüm aranılacak olursa ortaya yeni bir anlayış ve yeni bir gübre çıkıyor. Yüzlerce uygulama alanında uygulanıp %100 başarılı sonuçlar alınan bu yeni nesil gübrenin adı Canlı Organik Gübre’dir.

YARASA GÜBRESİ KATKILI CANLI ORGANİK GÜBRE:

·         Bitkilerin gereksinimi olan iz elementleri içerir. (Bu yarasa gübresi ile sağlanır.)

·         Faydalı Bakterileri içerir.

·         Faydalı Bakteri besini içerir

·         Kök hücresi içerir

·         Kök hücresi besini içerir

·         Toprağın pH’ını düşürür

·         Bitkisel menşeli protein içerir

·         İz elementleri bitkinin alacağı forma getirir

·         Aktivatör içerir

·         ENDÜSTRİYEL KİMYASAL İÇERMEZ…

·         İTHAL ÜRÜN İÇERMEZ...                                                           

Oysa yapılan kimyasal uygulamalarda toprakta bulunan ortak yaşam elemanlarından bakteriler ve mikoriza mantarları zarar görür. Başka bir deyişle kimyasal gübre uygulaması tam anlamıyla faydalı canlıların katliamıdır.

 Gübrelemenin ve ilaçlamanın temel mantıklarından birisi bitkisel ürünlerde mutasyona neden olabilecek uygulamalardan kaçınmak, diğeri ise toprakta gerçekleşen ortak yaşam için uygun ortam hazırlamaktır. Mutasyona uğramış ürünler tüketiciler için yabancı uyartılara neden olur. Sonucu ise organizmanın metabolizma faaliyetlerinin bozulması ( Salgı sisteminin bozulması, ya da vücut hücrelerinin mutasyonudur ki kist oluşumu yani kanser oluşumu gerçekleşir) Olaya doğallık penceresinden bakarsak konsantre olan her tür uygulama gerek bitkilerde, gerek hayvanlarda, gerek mikroorganizmalarda bozulmalara neden olur. Bu nedenle topraklara her ne maksatla olursa olsun kimyasal uygulamak yanlıştır.

 

TURKUVAZ LTD.


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret534234