natro-domain-verification=8137cdbcea5c534b3ef90f95bb9c9278
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/turkuvazbatguano?ref=hl
  • https://twitter.com/yarasa_gubresi
Duyurular

 

 

Odun Sirkesinin Tarımda KullanılımıOdun Sirkesinin Tarımsal Kullanım Potansiyelinin Araştırılması


1-Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü, Ankara
2-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü, Ankara
3-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü

Makaleyi indirmek için tıklayınızBitkilerde Odun Sirkesi Kullanımı, Uygulamalar ve Kullanım Oranları

Odun Sirkesinin Tarım Ürünleri Üzerindeki Faydaları
*Sebze büyümesini teşvik eder
*Kök ve yaprakları güçlendirir
*Toprak verimliliğini zenginleştirir
*Kokuyu azaltır (gübre için)
*Tarımsal ürünler için lezzet arttırıcı olarak çalışır
*Yüksek konsantrasyonda karıştırıldığında virüs ve toprak hastalığını inhibe eder (engeller)
*Yararlı mikropların miktarını arttırır
*Bitkilerde böcek öldürür
*Bakterilerin neden olduğu hastalıkları ve insidansı önler
*Meyvelerin kalitesini arttırır ve meyvede şeker içeriğini arttırır
*Çimlenme için tohumu besler (Germinasyon oranını arttırır)
*Kompostlamayı hızlandırır

Odun Sirkesi Kullanım Faydaları
1. 1: 500 Odun sirkesi su karışımı ile % 50 oranında gübre ve pestisit azaltımı
2. Kökleri geliştirir 
3. 1:200 tohumlar 24 saat bekletin tohumlar genrminasyonunu iyileştirir
4. Esterleri fotosentezi arttırmak için yaprakları koyulaştırır
5. Topraktaki besinleri ve mikrobiyolojik populasyonu düzenler
6. Ayrıca köklerin daha iyi alınmasını sağlar
7. Meyvelerdeki daha iyi tat ve daha yüksek şeker içerikleri
8.Hastalığa karşı direnci artırır
9 Pestisit ve anti mantar
10. Kompostlamayı hızlandırır

Önemli Not:

500 kez seyreltmede, odun sirkesi suyun kümelenme değerini 1/3 oranında azaltır. Bu, suyun aktive olduğu ve bitkiler tarafından kolayca emilebilmesini sağlar. Düşük bir küme değerine sahip su çok küçük bir kütleye sahiptir. Bu kütlelerin her biri bir veya birkaç mineral elemente sahip olacaktır. Bu şekilde elementler bitkilere kolaylıkla alınabilir. Yapraklarda klorofil oranını arttıran Odun Sirkesi, kökten emdiği fazla besinleri,  klorofil artışından dolayı artan güneş ışınları takviyesi ile birleştirmesi verim atışını sağlamaktadır.
 Kimyasalların veya sıvı gübrelerin konsantrasyonu, 500 kez seyreltilmiş odun sirkesi çözeltisinde seyreltilirse % 50 oranında azaltılabilir. Bu, kimyasalların kullanımını büyük ölçüde azaltacaktır. Ancak, alkali kimyasallarla kullanılmamalıdır. 

Odun Sirkesinin Kullanımı ve Uygulaması


1) Toprağın Zenginleştirilmesi. Odun sirkesini suyla seyreltin (1: 200 1 birim odun sirke ve 200 birim su) ve ekimden önce toprağa serpin. Uygulama, dikim alanının her metrekaresi için bir litrelik çözümdür.
 2) Kompostun uygulanması. 50 birim su ile 1 birim odun sirke sulandırarak kompost malzemelere serpin. Uygulama oranı bir kompost için 50 litre çözümdür. 
3) Gübreleme. 200 birim su ile 1 birim odun sirkesini sulandırın ve ayda bir kez yapraklara serpin. Seyreltme oranı, sonraki uygulamalar için 300 birim suya değişebilir. 
4) Tohum çimlenmesi. 200 birim su ile 1 birim odun sirkesini sulandırın ve daha sonra tohumları 24 saat boyunca ıslatın. 
5) Haşere kovucu veya koku giderici. 1 birim sirkeyi 20 birim su ile seyreltin ve kokuyu gidermek için bitki veya alt kısmını spreyleyin. 
Tayland Teknoloji Derneği, çeşitli çiftlik kullanımları için aşağıdaki odun sirkesi / su çözeltisi oranlarını önermektedir. 
* Nematodları uzaklaştırmak için - Domates, 1: 500 (bitki tabanına uygulanır); çilek, 1: 200 (bitki tabanına uygulanır); ve karabiber asmaları, 1: 1500 (su yerine uygulanır).
* Böcek zararlılarını püskürtün - Lahana ve Çin lahanası, 1: 1500 (su yerine uygulanır); mısır 1: 300 (yapraklara sprey).
* Mantar hastalıklarının kontrolü - Domates ve salatalık, 1: 200 (yapraklara sprey).
* Kök çürüklüğünün kontrolü - Domates ve salatalık, 1: 200 (bitki tabanına uygulanır).
* Redüksiyon biber çiçeklerinin insidansını azaltır - 1: 300 (yapraklara sprey).
* Tatlı meyvelerin lezzetini geliştirin ve mahsullerin gelişimini teşvik edin. 1: 500 ila 1: 1000 arasındaki karışım oranlarını karıştırın. Odun sirkesi aşırı azot seviyelerini önler, bitki metabolizmasını geliştirir ve daha yüksek meyve şekeri seviyelerine katkıda bulunur.
* Kompost üretimini teşvik edin. 1: 100'lük bir çözelti oranı, çeşitli yararlı mikropların biyolojik aktivitesini artırmaya yardımcı olacak ve kompostlama sürelerini azaltacaktır.
* Kötü koku. 1: 50'lik bir odun sirkesi çözeltisi, hayvan dışkılarında kokuya neden olan amonyak üretimini azaltacaktır.
* Hayvan besleme için ekleyin. 1: 200 ile 1: 300 arası oranlarda hayvan yemi ile karıştırılmış olan odun sirkesi, hayvan sindirim kanalında besin maddelerinin emilimini arttıran bakteri seviyelerini ayarlayabilir.
* Bahçe toprağını zenginleştirin. Bahçe toprak yüzeyine 1m başına 6 litre solüsyon uygulanacak güçlü bir 1:30 solüsyonu kullanın. Bitkileri ekmeden önce toprağı zenginleştirmiş olacaksınız. Toprak tabanındaki bitki patojenlerini kontrol etmek için, 1: 5 ila 1:10 arasında daha güçlü bir oran kullanın.
* Ev sinekleri için, Odun sirkesini 1: 100 oranında seyreltin ve etkilenen bölgelere püskürterek uygulayın.
Aşağıdaki uygulamalar için, belirtilen oranda suyla ham odun sirkesi seyreltilir;
* Toprağa 1:20 oranında uygulayarak zararlıları öldür
* Topraklara 1: 50 oranında bir oran uygulayarak yabani otları öldürmek
* 1: 100 oranı uygulayarak köklerin ve köklerin çürümesini önler
* Toprağa 1: 200 oranı uygulayarak bitki büyümesini hızlandırırken zararlıları ve küfü önler
* Bitkiye 1: 400 oran uygulayarak bitki bitini önler
* Meyve oluşturmaya 1: 500 oran uygulayarak meyve büyümesini arttırır

Avantajları:


* Olumsuz duruma karşı bitki direncini artırır
* Zararlıları uzaklaştırır 
* Bitki enfeksiyonunu mantar, bakteri ve virüs benzeri hastalıklardan korur
* Meyvenin lezzetini, rengini, sıkılığını ve korunmasını sağlar
* Fotosentezi güçlendirir
* Bitkilerin klorofil içeriğini arttırır
* Kökler boyunca emilimi artırır

Uygulama: 

Toprak Uygulama: 6-10 L  / zaman, fide aşaması ve büyüme aşamasında 2-3 kez. 
Yapraktan Uygulama: 3-5L  / zaman, fide aşaması ve büyüme aşamasında 2-3 kez. 
En asitli gübreler ve pestisitler ile karıştırılabilir. Yine de ilk uygulamadan önce karışabilirlik testi yapılmalıdır.


Pestisit (böcek ilacı) Olarak Odun Sirkesi Kullanımı

Odun sirkesinin asetik asit, metanol, fenol, ester, asetaller, keton, formik asit ve diğerleri gibi 200'den fazla bileşen içerdiği tahmin edilmektedir. Belirli bir elementin belirli etkinliği yerine, odun sirkesi durumunda, çeşitli elementler sinerjik olarak çalışır. Çeşitli faktörler, odun sirkenin seyreltme oranı ile kontrol edilir. Mikropları yayma yeteneğinin yanı sıra bakterisit bir etkiye de sahiptir. Büyümeye yol açan bir etki sağlayan radikal nitelikleri vardır. Ancak karışımın konsantrasyonuna bağlı olarak, bitkinin büyümesini geciktirmek için de kullanılabilir.
Odun sirkesindeki çeşitli elementler ko-enzimler veya katalizörler olarak çalışır. Hücre çoğalması gibi reaksiyonlarda çeşitli enzimler rol oynamaktadır. Enzimlerin fonksiyonları, reaksiyonları ve hücre çoğalmasını koordine eden odun sirkesi içindeki elementler tarafından desteklenir. Ko-enzimler ve katalizörler olarak etkili olan elemanlar sadece bir dakikalık bir miktar gerektirir. Vücudumuzdaki vitaminler gibidir. Bu elemanların bazılarının dozu PPM biriminde etkilidir. (Milyon başına parça).
Odun sirkesi, bitkiler tarafından doğrudan alınan az miktarda besin içerir. Ayrıca, bakterisit ve antelmintik etkiye sahip çok az element içerir. Ne bir gübre ne de kimyasaldır. Ancak doğru uygulandığında, gübrelerin bitkiye alımını arttırır ve çeşitli hastalıkların zararlarını azaltır. Odun sirkesi köklenmeyi arttırır, toprağın besin koşullarının düzenlenmesine ve mikrobiyolojik popülasyonun dengesine yardımcı olur. Mikrobiyolojik popülasyondaki değişiklikler, toprağa bağlı hastalıkların eğilimini büyük ölçüde azaltmakla kalmaz, aynı zamanda köklerin canlılığını da arttırır ve böylece besin maddelerinin daha iyi alınmasını sağlar.
Odun sirkenin uzun zamandır nematodlara karşı çok etkili olduğu bilinmektedir. Nematodları doğrudan öldürür, aynı zamanda onları besleyen mikropları uzaklaştırır. Yüksek asitlik, metanol ve fenol içeriği, 50 ila 100 kat seyreltme gibi yüksek konsantrasyonda güçlü bakterisidal etkiye sahiptir. Bununla birlikte, mikroplar 200 kez seyreltiye seyreltildiğinde iyi yayılır. Bu temel olarak, asetik asit olan ana elementi ile metabolizmaya olan etkisinden kaynaklanır. Asetil ko-enzim, asetik asitin bitkiler ve mikroplar tarafından üretilir. Asetil ko-enzim, TCA döngüsü yoluyla, bitki ve mikroplar için gerekli olan sitrik asit, malik asit, fumarik asit, sukkirik asit ve diğer elementlere dönüşür. Mikropların yayılmasının arkasındaki ana sebep budur.
Yapraktan uygulama yoluyla, bazı bakterileri doğrudan temas ile öldürülür ve mikrobiyolojik popülasyonun değişiklikleri patojenik bakterilerin yayılmasını engeller. Yaprak yüzeyindeki asitlik de yayılmayı engeller. Ancak, yaprak uygulamasının en dikkate değer etkileri, yaprakların zararlılara ve hastalıklara karşı dayanıklılığının artması ve tarımsal kimyasalların etkinliğinin artmasıdır.
Odun sirkesinin yapraktan uygulanmasıyla yapraklar parlak ve koyu rengine dönüşür. Bu, fotosentezi destekleyen odun sirkesi içindeki esterin etkisiyle klorofildeki artıştan kaynaklanır. Bu ester ayrıca şeker ve amino asitlerin oluşumunda yardımcı olur. Bu ayrıca ürünün daha iyi bir tat almasıyla sonuçlanır. Daha sağlıklı yapraklar doğal olarak zararlılara ve hastalıklara karşı daha güçlü bir dirence sahiptir.
Beş bitki hormonu, bir bitkinin büyüme ve sağlığı ile yakından ilişkilidir. Bunlar: gibberellin, sitokinin, oksin, eterilen ve absisik asittir. Eterilen ve absisik asit, bitkinin hastalıklara ve bakterilerden gelen saldırılara karşı direncine katkıda bulunur. Metiyonin adı verilen bir amino asit, etilenin oluşumunu etkiler. Etilenin oluşumu aşırı miktarda nitrojen alımı ile azalır. Öte yandan gibberellin, sitokinin ve oksin gibi büyüme hormonları üretilecektir. Sonuç olarak, bitkinin büyüklüğü artar, ancak hastalıklara karşı direnç azalır. Eterenden okside edilmiş eterenin oluşumu ve metionin oluşumu asitlerle hızlandırılır. Odun sirkesi asitliği nedeniyle oluşumunda yardımcı olur.
Ayrıca, odun sirkesi azottan amino asitlere dönüşüm sürecini hızlandırır. Başka bir deyişle, azot etkili bir şekilde amino asitlere dönüşür. Bu da metiyonin oluşumunu stabilize edecektir. Sonuç olarak, okside eterilen de üretilir. Bu süreçler çeşitli hastalıklara karşı daha yüksek bitki direncine katkıda bulunur.

Hayvancılıkta Odun Sirkesi’nin Faydaları


Odun Sirkesi bitki özlerinden elde edilen tamamen doğal bir hayvan deodorantıdır. Cilde dost bitki kimyasalları, hayvanın vücudu ve atıkları üzerinde koku veren etken maddelere bağlanır ve onları doğal bir asidik duruma indirgeyerek, onları emerek ve dönüştürerek bakterileri, virüsleri ve diğer koku veren patojenleri yok eder ve bastırır. Sonuç olarak, toksik olmayan ve hiçbir kalıntı bırakmayan koku giderici, sağlık için bir tehlike oluşturmayan ve taze olan iyi bakteri oluşturan bir ortam yaratır.
Yapılan araştırmalar, kümes hayvanlarında yem takviyesi olarak odun kömürü ve odun sirkesi kullanıldığında, tavukların gastrointestinal hastalıklarından sorumlu salmonella bakterilerinin ortadan kaldırıldığını göstermiştir. Tavuk yumurtası üretiminde, çiftçiler tavuklarının yumurta serme performanslarını artırdıklarını, daha iyi yetiştirme özelliklerine sahip olduklarını ve kuluçka randımanını geliştirdiklerini iddia ettiler. Aynı zamanda daha iyi tadı, azaltılmış kolesterol içeriği ve daha sert yumurta kabukları gibi yumurta kalitesini de iyileştirdiği gözlenir. Sığırlarda, ahşap sirkenin et kalitesini, doğurganlık oranını, süt üretimini ve yem verimliliğini artırdığı söylenir.
Odun sirkesi, kümes hayvanları, büyük baş ve küçük baş gibi diğer canlılar için uygundur. Hayvan ve çiftlikteki kokuya neden olan bakterilerin üremesini etkin bir şekilde kotrol ederek, daha sağlıklı hayvancılık ve artan verim sağlar.

Odun Sirkesi Nasıl Kullanılır


1. Sprey olarak kullanılmak üzere konsantreyi 1:30 oranında suyla seyreltin.
2. Hayvancılık gübre işleme alanı ve diğer koku kaynaklarına dahil olmak üzere, çiftlik hayvanlarına, yemliklere ve çiftlik arazisine Odun Sirkesini püskürtün.
3. Spreyi eşit bir şekilde atomize edin, böylece maksimum kapsama alanı sağlayın.
4. Odun Sirkesi ayrıca ağız, kulaklar ve hayvanın kokuya neden olan diğer kısımlarına güvenle uygulanabilir. 
5. Bu ürün, haftalık kullanım için ve uzun vadeli olarak uygundur.
Not;

1. Odun Sirkesi doğal bir biyolojik üründür ve tadı biraz ekşidir.
2. Konsantre hafif çökelti sergileyebilir. Bu normaldir ve sonuçları etkilemez.
3. Bu ürün, toksik olmayan, cildi tahriş etmeyen ve hiçbir kalıntı bırakmayan doğal bir üründür.

Saklama Koşulları;

Serin ve karanlık bir yerde depolama yapılmalıdır.Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret534237